Milí rodiče, připravili jsme pro vás úkoly, nápady a inspirace na domácí aktivity s dětmi.

 

Všechny úkoly jsou dobrovolné.

Odkazy na užitečné internetové stránky

BAREVNÉ KAMÍNKY

Výborné vzdělávací materiály, které využíváme i v naší mateřské škole. Navíc, po dobu karantény můžete jejich iŠkoličku využívat zdarma. Více informací zjistíte na stránkách.

MÁMA DO DEŠTĚ

Naleznete zde mnoho článků a nápadů. Navíc je mnoho obsahu na stránkách rozděleno podle věku. Můžete tak najít činnosti, které jsou vhodné právě pro vás.

E-PŘEDŠKOLÁCI.CZ

Zdarma můžete stáhnout e-booky s pracovními listy a nalézt různé náměty a inspirace – především pro starší děti.

NÁPADY PRO ANIČKU

Placené i neplacené knihy, pracovní listy a náměty na vyrábění.

DĚTSKÉ STRÁNKY

Výborná stránka s různými materiály nejen pro školkové děti, ale i pro starší sourozence.

27.4.2020

PROCVIČUJEME SMYSLY - HMAT A CHUŤ

 

Hra „Hmataná“ 
Do látkového sáčku nebo pod kus látky schováme libovolné předměty. Dítě se snaží hmatem rozeznat, o který předmět se jedná. Hru můžeme také hrát tak, že dítěti zavážeme oči šátkem a dítě si ze stolu nebo z koše vybírá různé předměty a podle hmatu se snaží určit, o jaké se jedná (míček, lžička, brčko, desetikoruna, pastelka atd.). Pokud to dítěti dělá potíže, je možné mu před hrou věci ukázat a dovolit, aby si je vzalo do ruky, pojmenovalo, a teprve potom
začalo hrát hru.

 

Hra na kuchtíka

Každý kuchtík rád ochutnává, takže dokáže i poslepu poznat každé jídlo. Před hrou je třeba připravit kousky různých potravin, dítěti zavážeme oči, dáme mu postupně ochutnávat různé potraviny

 

13.4.2020

JARNÍ PROCHÁZKA

Hezká aktivita na jarní procházku - vyražte s dětmi do lesa, na louku, do přírody. Přestože je karanténa, máme v okolí Sokolče mnoho příležitostí vyrazit do přírody jako rodina. Pokud chodíte na procházky, zkuste tuto aktivitku... Můžete si cestou zaškrtat, co všechno jste viděli a hledat další.

PÍSMENKOVÁ HÁDANKA

30.3.2020

MALÝ ÚKOL PRO PROSTŘEDŇÁKY (a případně palečky)

KUŽELKA

Sedněte si ve dvojici s dítětem proti sobě do tureckého sedu. Mezi sebe si dejte nějaký předmět, který je snadné uchopit (původně se hra jmenuje kuželka, protože mezi dvojicí bývá právě kuželka). Doma vám místo kuželky stačí míček, papírová krabička, cokoliv...

V ideálním případě se hraje ve třech - dva sedí proti sobě a třetí vede hru.

Vedoucí hry říká části těla (hlava, kolena, palce u nohou, paty, břicho,...). Dva hráči se dotýkají částí těla (na svém vlastním těle). Pak ale vedoucí hry řekne KUŽELKA (nebo název konkrétního předmětu, který máte mezi sebou).

Na tento povel se oba snaží chytit předmět dřív, než jeho protihráč. Můžete hrát stále dokola a sledovat, kdo má lepší postřeh.

Video na ukázku nejdete ZDE.

SKOKANI

Vezměte papíry, natřete si chodidla a ruce barvičkou a obtiskněte na papíry.

Pro mladší - začněte nejdříve pouze s obtisky nohou. Pro starší - přidejte i ruce. Dítě by mělo během jednoho skoku vyměnit nohy/ruce podle toho, co je před ním. Neměli by plnit chůzí, ale skokem.

Nožky můžete skládat, jak budete chtít. Děti mohou skákat po jedné noze, i po obou - podle toho, jak jim chodníček postavíte. Zde máte pouze návrh, jak je možné uspořádat cestičky:

CÍL

______________________________

______________________________

START

Malý tip: Nedělat na koberci, nejlepší je hladký povrch a po straně papíry přilepit k zemi, aby se vám neposunovaly a děti neklouzaly.

23.3.2020

KUBA ŘEKL... (...postav se na jednu nohu, začni skákat, zvedni pravou ruku,...)

  • stará známá pohybová hra, která nevyžaduje moc prostoru, ale je výborná na procvičení hrubé motoriky a obratnosti

KDE JE...? Hra má dvě možné varianty, kdy každá rozvíjí něco jiného

  • BOMBA - máte doma starý tikající budík? Pokud ne, stačí váš mobilní telefon, na kterém nastavíte zvuk. Telefon schovejte po domě a nechte děti hledat podle zvuku. Zvuk postupně ztišujte. Výborná hra na rozvoj sluchového vnímání.
  • PUZZLE - namalujte nebo vytiskněte jednoduchý obrázek, rozstříhejte na několik dílků a poschovávejte po domě. Dítě musí najít všechny kousky a poskládat obrázek. Hra na rozvoj zrakového vnímání.

UMÍME POČÍTAT DO TŘÍ? (tato hra je těžká i pro některé dospělé, ale je výborná na pozornost. Vhodná především pro předškoláky, ale můžete ji zkusit i s mladšími, některým může trvat déle, než pochopí systém 🙂

27.4.2020

BATIKOVANÝ MOTÝLEK

Vyrobte si jednoduchého barevného motýlka, ke kterému potřebujete pouze pár papírových kapesníčků, fixy různých barev a kolíček na prádlo.

Křídla motýla jsou z papírových kapesníků. Jak na to? Suchý bílý kapesník zmačkáme do kuličky a poté kuličku z kapesníku dokola pomalujeme různě barevnými fixami. 

Když máme povrch pomalovaný, vezmeme štětec namočený do vody a natřeme povrch kapesníku vodou (pozor, pořád by měl být zmačkaný do koule) – barvy se tak zapijí do sebe a proniknou i dovnitř poskládaného kapesníku.

Mokrý kapesník opatrně rozložíme, aby se neroztrhal a necháme uschnout.

Hotové a usušené kapesníky si chytíme uprostřed a převážeme. Poté vložíme do kolíčků – můžeme využít různé typy. Děti si mohou kolíčky domalovat podle svého fixami, případně přilepit oči a tykadla.

 

20.4.2020

DOMÁCÍ MODELÍNA/SOLNÉ TĚSTO

Rádi byste doma s dětmi modelovali a vytvářeli, ale nemáte modelínu? Nabízíme vám dva recepty, jak si doma vytvořit hmotu,kterou můžete modelovat a poté barvit.

DOMÁCÍ MODELÍNA

SOLNÉ TĚSTO

BAREVNÉ TVOŘENÍ PĚNOU NA HOLENÍ

Super aktivita, kterou si děti zamilují!

Do širšího pekáče nastříkejte pěnu a nakapejte potravinářské barvy. Nechte děti, aby vám pěnu hezky zamíchaly. Poté vemte papír a pěnu na něj obtiskněte (pokud vám na papíře zbude pěny moc, můžete ji jemně setřít, nebo papír přeložit na půlku a pěnu zavřít "dovnitř" a vymačkat). Každý obrázek je krásný!

Pokud nemáte pěnu na holení, je výborná obyčejná voda s jarem, do které přidáte potravinářské barvivo. Dětem dáme brčko, aby do vody foukaly, až vytvoří barevné bublinky. Bublinky poté obtiskněte na papír.

Kde najdu potravinářské barvy? 

Ne každý má doma potravinářské barvy. Základní barvy je ale možné najít ve větších supermarketech a drogerii. Pokud nenajdete potravinářské barvy, použijte jakékoliv jiné tekuté barvy nebo inkoust.

6.4.2020

VELIKONOČNÍ VAJÍČKA

Jsou Velikonoce, a tak si zkusíme tematické tvoření! Nabízíme vám tři možnosti, jak si doma vytvořit zdobená velikonoční vajíčka - ať už papírová nebo opravdová.

BRAMBOROVÉ TISKÁTKO

Staré známé a tak jednoduché! Tvar brambory sám krásně připomíná vajíčko, stačí vyrýt do rozkrojené brambory obrázek nebo vzorek a můžete tisknout. 

Jen pozor, při tvoření tiskátka by raději měla pomoct maminka nebo tatínek. Samotné tisknutí už ale děti jistě samy zvládnou.

PROPLÉTANÉ VAJÍČKO

Máte šikovné ručičky? A máte doma barevné papíry? Nastříhejte je na proužky, vystřihněte z papíru velké vajíčko a poproste maminku nebo tatínka, aby do něj udělali pár zářezů. A můžete proplétat!

ORIGINÁLNÍ DRŽÁTKA NA KRÁSNĚ OZDOBENÁ VAJÍČKA

Určitě doma najdete papírové krabičky na vajíčka. Podívejte se, jak z nich můžete vytvořit roztomilá zvířátka.

30.3.2020

VYUŽIJME RULIČKY OD TOALETNÍHO PAPÍRU!

KOČIČKA

Najděte doma zbytek tkaniček, příze nebo bavlnek a můžete začít tvořit. Pokud nemáte, stačí na vybarvení ruličky barvičky, pastelky, fixy...

NÁVOD ZDE.

KULIČKOVÁ DRÁHA

Máte doma hodně ruliček a dost času? Zkuste si vyrobit kuličkovou dráhu!

23.3.2020

STŘÍHÁNÍ A VYTRHÁVÁNÍ - MALÝ KOLÁŽISTA

Hra rozvíjející kreativitu. Nechte děti vystřihávat ze starých časopisů různé tvary. Pak si vezměte čistý papír, tyčinkové lepidlo na papír a poproste je, aby vystřihovánky nalepily do obrazu. Povídejte si s nimi, co a proč to takto tvoří, co se jim na tom líbí.

HRY S BARVIČKAMI

27.4.2020

JARNÍ ZVÍŘÁTKA

Pracovní listy na motivy zvířátek:

 

13.4.2020

PRACOVNÍ LISTY - ZRAKOVÉ VNÍMÁNÍ

Obrázkové sudoku - LEHČÍ verze, TĚŽŠÍ verze

Barevné šipky (vybarvi podle toho, kam směřují) - verze 1, verze 2

Výborný zdroj pro stažení pracovních listů pro předškoláky - ZDE

ZRAKOVÉ VNÍMÁNÍ A PAMĚŤ

KIMOVA HRA

Kimova paměťová hra je vynikajícím nástrojem, jak cvičit postřeh, paměť a zrak.

Dětem můžete zavázat oči nebo je na chvíli vyslat za dveře. Na stůl či podlahu položíte 10–20 různých předmětů, například kostku ze stavebnice, hřeben, míček, lžičku, brýle, pastelku, jablko, knoflík, klíče, gumu, pero a další věci. Děti nechte věci pozorovat a vstřebávat do paměti určený čas. Poté věci zakryjte a vyzvěte své dítko, aby vám vyjmenovalo vše, co si zapamatovalo. 

Hru lze různě upravovat, měnit počet předmětů i dobu pozorování. Ze skupinky věcí vyměňte jeden či dva kousky za jiné nebo vystřídejte místa. Hráči hádají, jaká změna byla provedena, případně co zmizelo.

6.4.2020

PRACOVNÍ LISTY S JARNÍ TEMATIKOU

SLUCHOVÉ VNÍMÁNÍ

Tento týden budeme s dětmi trénovat sluchové vnímání. 

S dětmi zkoušejte:

  • hledat nejprve první hlásku ve slově a pak i další
  • rozlišovat podobná slova nebo slabiky
  • hledat rýmy
  • vytleskávat slova na slabiky
  • trénovat si zapamatování řady slov nebo vět.

Pro inspiraci je zde několik pracovních listů, které se tématu věnují:

30.3.2020

MATEMATICKÉ PŘEDSTAVY A ČÍSELNÉ ŘADY

Pracovní list

TŘÍDENÍ A POROVNÁVÁVNÍ

ŘAZENÍ

URČOVÁNÍ MNOŽSTVÍ

VYBARVOVÁNÍ PODLE ČÍSEL

Čísla a počítání

LIST 1, LIST 2, LIST 3

ČÍSELNÁ ŘADA

Nastříhejte si doma 20 kartiček z papíru (lepší je čtvrtka nebo karton). Na prvních 10 kartiček napíše maminka nebo tatínek čísla od 1 do 10. Na dalších 10 kartiček namalujete puntíky od 1 do 10 (na první kartičce bude 1 puntík, na druhé kartičce 2, na třetí 3, atd...).

Úkoly s kartičkami:

  • zamíchejte kartičky s čísly a nechte dítě seřadit od 1 do 10
  • přiřaďte počty puntíků ke správnému číslu
  • karty rozházejte po zemi ve druhé místnosti a řekněte dítěti, aby vám přineslo konkrétní číslo - dítě pro kartičku musí doběhnout a přinést ji
  • zahrajte si s kartičkami pexeso (hledáme správnou dvoji ČÍSLO - POČET PUNTÍKŮ)
  • ukažte dítěti dvě kartičky s puntíky - na které kartičce je puntíků VÍCE a kde MÉNĚ?

23.3.2020

GRAFOMOTORIKA

(Držím správně tužku? VIDEO)

GRAFOMOTORICKÝ LIST 1 - svislá čára

GRAFOMOTORICKÝ LIST 2 - horní oblouk

GRAFOMOTORICKÝ LIST 3 - bludiště

MOJE JMÉNO - stříhání, písmena

  • Máte doma noviny nebo časopisy? Vytvořte s dětmi jejich jméno. 
  • Začněte tak, že jim na papír napíšete velkými tiskacími písmeny jejich jméno a přijmení.
  • Poté v novinách a časopisech nechte děti hledat stejná písmena, jako mají ve jméně - pozor, měla by to být opravdu pouze velká tiskací písmena (ABCD...)
  • Písmena děti vystřihnou a přiloží ke jménu, které jste jim napsali.
  • Můžete s dětmi společně spočítat, kolik má jejich jméno písmen a vyjmenovat si je...

Milé děti a rodiče, vyhlašujeme

ŠKOLKOVOU SOUTĚŽ!

Každý týden v pondělí se zde objeví nový úkol. Když úkoly splníte, budou na vás ve školce čekat zajímavé ceny a odměny. Do soutěže se můžete zapojit kdykoliv v jejím průběhu. Bude probíhat do té doby, než znovu otevřeme a poté ji vyhodnotíme.

P.S. Moc nám scházíte! S pozdravem, paní učitelky.

 

ÚKOL Č. 6: TANEČNÍ TÝDEN

POJĎME SPOLEČNĚ VYTVOŘIT ŠKOLKOVÉ TANEČNÍ VIDEO!

Naučte se jednoduchý taneček, který ukazuje paní učitelka na videu. Taneček celý natočte a pošlete nám VIDEO (děti mohou tancovat samy, ale i například s rodiči nebo sourozenci). Z videí, které nám pošlete vytvoříme jedno velké veselé taneční video. 

 

SPECIÁLNÍ BONUS - pokud se nám podaří dát dohromady co nejvíce vašich videí, UVIDÍTE VŠECHNY PANÍ UČITELKY S PANÍ ŘEDITELKOU, JAK TANCUJÍ V NOVÉ (JIŽ KRÁSNĚ VYBAVENÉ) ŠKOLCE!

 

VIDEO:

Odkaz na písničku na Youtube

Písnička ve formátu mp3 (pro stažení klikněte pravým tlačítkem a zvolte možnost "Uložit odkaz jako")

 

Jak poslat video?

  • můžete mě kontaktovat přes Facebook a poslat v soukromé zprávě
  • nebo nahrát video do úložny a poslat nám odkaz na mail (například přes uloz.to nebo uschovna.cz) Videa je možné zaheslovat. Odkaz s heslem mi poté pošlete na email: ms-sokolec-newsletter@seznam.cz

 

ÚKOL Č. 5: TÝDEN S MODELÍNOU

Připravte ručky a prstíky, tento týden budeme modelovat!

Vaším úkolem je: z koupené nebo domácí modelíny vymodelujte ZVÍŘÁTKO podle vašeho výběru (recepty na domácí modelínu naleznete v záložce Výtvarné aktivity). Svůj výtvor vyfoťte a pošlete na náš mail.

Odpovědi a fotografie posílejte na mail:

ms-sokolec-newsletter@seznam.cz

ÚKOL Č. 4: TÝDEN S HÁDANKOU

Zvládnete doma vyřešit tyto hádanky? Dáme vám malou nápovědu... Všechny tři jsou o zvířátkách.

1. HÁDANKA

Červené sluníčko rozdělím maličko,

dvě antény na špičku, na tu malou hlavičku,

tři nožičky do prava,

tři nožičky do leva,

Ještě tečky na záda, aby byla paráda.

Kdo to je?

2. HÁDANKA

Kdo se ani krále nebojí vyhnat z postele?

3. HÁDANKA

Jarní louku barvou zdobí, květina to ale není.

Běháš za ním po louce, směje se ti lehounce.

Kdo to je?

Odpovědi posílejte na mail:

ms-sokolec-newsletter@seznam.cz

ÚKOL Č. 3 VELIKONOČNÍ TÝDEN

Blíží se Velikonoce! Doufáme, že si tyto svátky hezky užijete i doma.

Vaším třetím úkolem je: vyrobit velikonoční dekoraci a někde doma ji vystavit. Pošlete nám jednu fotografii, jak ji vyrábíte a druhou fotografii, kde bude výrobek už hotový a vystavený u vás doma.

Odpovědi a fotografie posílejte na mail:

ms-sokolec-newsletter@seznam.cz

ÚKOL Č. 2: TÝDEN S MAMINKOU A S TATINKEM

Co děláte, když jste teď zůstali doma...? Určitě si doma hrajete, díváte se na pohádky a možná chodíte na zahrádku. My ale chceme vědět, jestli teď doma také pomáháte maminkám nebo tatínkům?

Vaším druhým úkolem je: vyfotit se při alespoň DVOU činnostech nebo domácích pracích, při kterých pomáháte mamince nebo tatínkovi. Dále zkuste vymyslet, jak byste jim doma mohli ještě pomoci.

Odpovědi a fotografie posílejte na mail:

ms-sokolec-newsletter@seznam.cz

ÚKOL Č.1: TÝDEN S JARNÍ KYTIČKOU

Minulý týden k nám přišel první jarní den. Všimli jste si, že i příroda se začala měnit?

Vaším prvním úkolem je: najít venku jednu jarní kytičku a vyfotit se s ní. Zároveň nám napište alespoň tři znaky, jak v přírodě poznáme, že přišlo jaro.

Odpovědi a fotografie posílejte na mail:

ms-sokolec-newsletter@seznam.cz